Do. ba. - Simulacija rada državnog nivoa vlasti u BiH
Objavljeno: 27. mar 2017. | Pogledano: 937 puta
U želji da se kroz neformalna obrazovanja potaknu sistemske promjene u bh. obrazovanju, Druga gimnazija Sarajevo je osmislila projekt simulacije rada bh. državnog nivoa, simbolično nazvanog do.ba – državna i društvena otvorenost i odgovornost BiH.
Projekt ima za cilj aktueliziranje razvoja ključnih kompetencija kod  srednjoškolaca, povezivanje mladih iz cijele zemlje okupljenih oko zajedničke ideje: učestvovanje u simulaciji rada Zastupničkog doma, Doma naroda, Vijeća ministara i Predsjedništva Bosne i Hercegovine.
Prva simulacija rada državnog nivoa vlasti upriličena je od 23.-25.03.2017.godine u Sarajevu. U projektu je učestvovalo 45 učenika iz osam bh. gradova - Banje Luke, Mostara, Livna, Maglaja, Bosanske Krupe, Tuzle, Donjeg Vakufa i Sarajeva. Organizator je bila sarajevska Druga gimnazija uz pomoć američke ambasade u Sarajevu.
Našu školu su predstavljale učenice: Selma Isić(IV1)-Ustavnopravna komisija, Harisa Bojčić(IV2)- Komisija za vanjsku trgovinu i carine, Ejla Maksumić(IV2)-Komisija za ljudska prava i Habiba Ačkar(III2)- Komisija za vanjsku trgovinu i carine.
Učenici su se okušali u ulozi delegata u Predstavničkom domu Bosne i Hercegovine i Domu naroda Bosne i Herecegovine. Tokom simulacije učenici su bili podijeljeni po političkim strankama za čijim su se političkim ideologijama vodili kroz simulaciju, donošenje zakona i rasprave o istim.