DOBA
Objavljeno: 17. apr 2018. | Pogledano: 727 puta
I ove godine, u okviru projekta, čiji je organizator i realizator organizacija DOBA iz Sarajeva, u periodu od 12. do 15. aprila, sprovedena je simulacija rada Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine.
Drugu gimnaziju su predstavljale sljedeće učenice: Almedina Omanović (III4)-Ustavnopravna komisija, Asja Kuko (III5)- Komisija za finansije i budžet, Sara Kljajić (IV3)-Komisija za vanjske poslove, Ajdina Aličić (IV3)-Komisija za ljudska prava, uz pratnju profesorice Erne Ćurić. Tokom prvog dana uslijedilo je pisanje zakona na teme zadate u različitim komisijama koje su se odnosile na trenutne probleme u Bosni i Hercegovini. Domaćin projekta bila je Druga gimnazija Sarajevo, dok se simulacija rada Predstavničkog doma odvijala na Mašinskom fakultetu. Učenica Sara Kljajić plasirala se i u Dom naroda zahvaljujući izvrsnom debatovanju i prezentovanju u svojoj komisiji. Završni dio manifestacije održan je u Centru za kulturu Sarajevo, gdje se održala i dodjela certifikata za sve učesnike, profesore pratioce i škole.

Ovaj projekt je uključio učenice i učenike iz devet gradova Bosne i Hercegovine: Maglaja, Livna, Mostara, Tuzle, Bosanske Krupe, Banja Luke, Donjeg Vakufa, Brčko Distrikta i Sarajeva. Projekt je realizovan pod pokroviteljstvom Američke ambasade u Bosni i Hercegovini i Općine Centar Sarajevo.

Cilj projekta je aktualiziranje razvoja ključnih kompetencija kod srednjoškolaca, ali i povezivanje mladih iz cijele zemlje. Ovim projektom učenici su upoznati s načinom rada zastupnika u Parlamentarnoj skupštini BiH, donošenjem zakona, formiranjem komisija, formiranjem Doma naroda BiH i slično. Učenice su na ovaj način uspjele upoznati svoje vršnjake iz raznih dijelova BiH, te izraziti svoj stav i mišljenje i razviti svoje komunikacijske i debatne vještine.