Edukacija o protupožarnoj zaštiti
Objavljeno: 4. dec 2016. | Pogledano: 679 puta
„Ljubav je uvijek početak znanja, kao što je vatra početak svijeta".
Korejska narodna poslovica

U proteklih 30 dana Sportska sekcija Druge gimnazije Mostar  u saradnji sa gospodinom Ibrahimom Silićem, oficirom prve klase i doajenom vatrogasnog društva DVD Mostar sprovela je teorijsku obuka o protupožarnoj zaštiti. U sklopu obuke učenici su imali priliku upoznati se sa dijahronijskim razvojem vatrogasnih aktivnosti u svijetu i Bosni i Hercegovi. Cilj obuke je educiranje učenika o ispravnom načinu reagiranja u požarnim okolnostima i poznavanje pravilne upotrebe i rukovanja opremom i sredstava za gašenje požara. Nakon teorijske obuke učenicima će biti upriličena pokazna vježba u dvorištu profesionalne vatrogasne jedinice Mostar na kojoj će moći praktično pokazati usvojena znanja.

Obuka o protupožarnojzažtiti istakla je značaj edukacije učenika o požarnim opasnostima koji često u ljetnim periodima prijete stanovnicima Hercegovine, načine i mogućnosti blagovremene dojave požara kao i samo reagiranje i ličnu zaštitu u slučajevima požarne opasnosti. Zahvaljujemo gospodinu Siliću koji nas je naučio i uputio na izuzetno važne lekcije koje će nas pratiti kroz život. Ne zaboravimo:„Vatra i voda dobre su sluge, ali zli gospodari".