Međunarodni beogradski sajam kniga
Objavljeno: 30. okt 2019. | Pogledano: 1118 puta
Učenici trećih i četvrtih razreda JU Druge gimnazije Mostar su u periodu od 25.10.do 28.10.2019.godine posjetili Sajam knjige u Beogradu.
U kalendaru kulturnih dešavanja jugoistočne Evrope centralno mjesto krajem oktobra već decenijama pripada Međunarodnom beogradskom sajmu knjiga. Ova regionalno najveća manifestacija posvećena knjizi bavi se promocijom književnog stvaralaštva i obrazovanja, kulturnom razmjenom sa inostranstvom i pokretanjem aktuelnih književnih i društvenih pitanja. Neformalno poznat kao praznik knjige, Sajam knjiga svake godine ugosti najznačajnije balkanske i brojne svjetske pisce i izdаvаče, koji predstаvljaju svoja stara izdanja i aktuelnu produkciju. Na sajmu knjiga, osim izdavača iz Srbije, učestovali su i izdavači iz Bosne i Hercegovine, Rusije, Hrvatske, Crne Gore, Sjeverne Makedonije, Italije, Turske, Кine, Rumunije, Irana, Bjelorusije, Švicarske, Maroka, Alžira, Tunisa, Njemačke i Albanije. Gosti ovogodišnjeg sajma bili su  Dejvid Van iz SAD, Nermin Jildirim iz Turske, Sergej Šargunov iz Rusije i Laura Sintija Černjauskajte iz Litvanije.
U pratnji učenika bili su profesori: Fejruz Abaza i Denijal Veledar te profesorice: Elma Ćorić Kajtaz, Saida Tabaković, Arnela Šutić, Edina Čomić i Sabina Dumpor.