Međunarodni dan srednjoškolaca 17.novembar
Objavljeno: 19. nov 2017. | Pogledano: 521 puta
Međunarodni dan srednjoškolaca obilježava se u spomen na praške studente i srednjoškolce,koji su zbog mirnog protesta protiv nacističke okupacije svoje zemlje, održanog 17. novembra 1939. strijeljani bez suđenja.

Ovaj dan obilježavaju srednjoškolci iz čitave Evrope kao dan međunarodnog poštovanja učeničkog, prije svega srednjoškolskog aktivizma. Prvi put je obilježen 1941.god. u Londonu, a tradicija je zadržana zahvaljujući omladinskim rganizacijama iz Evrope koje su sa različitim srednjoškolskim pokretima širom Evrope pregovarale da Ujedinjene nacije zvanično prepoznaju ovaj dan kao srednjoškolski.
Posljednjih nekoliko godina Dan srednjoškolaca povezan je s Evropskom deklaracijom o pravima srednjoškolaca koju je donio Organizacijski ured za evropska udruženja učenika.Širom Evrope pokrenuta je kampanja pod nazivom "Light on the rights” koja promoviše Deklaraciju i prava srednjoškolaca.
Predsjednica Vijećaučenika Druge gimnazija Mostar u ime svih učenika naše škole, svim učenicima čestitala je 17.novembar putem razglasa a čestitkama se pridružilo i Nastavničko vijeće Druge gimnazije Mostar
sa željom da nam školski dani proteknu u dobrom zdravlju, učenju, veselju i sa puno uspjeha.