Neka nam je zdravo i uspješno drugo polugodište!
Objavljeno: 23. jan 2021. | Pogledano: 129 puta
Drage učenice i dragi učenici, poštovani roditelji! 
U ponedjeljak, 25. januara 2021. godine, počinje drugo obrazovno razdoblje. Sretni smo što je iza nas uspješno prvo polugodište koje smo odradili u posebnim uvjetima uz poštivanje epidemioloških mjera. Zdravlje i sigurnost učenika kao i svih učesnika u našem nastavnom procesu nam je bilo na prvom mjestu i sa zadovoljstvom možemo istaći da je broj zaraženih Covidom-19 u Drugoj gimnaziji Mostar bio neznatan a nastavni proces se u determiniranim okolnostima odvijao izuzetno kvaliteno o čemu svjedoče i rezultati učenika u učenju i vladanju na kraju prvog polugodišta.

Nastavu u prvom polugodištu pohađalo je 217 učenika raspoređenih u 15 odjeljenja od prvog do četvrtog razreda. U odjeljenjima I1 ,II1,II2, III1, III2 ,IV1 i IV2 nastava se izvodila prema NPP za Filološku gimnaziju, u odjeljenjima I3,I4, II3, III3,III4, IV3 i IV4 se radilo po NPP Matematičko-informatičku gimnaziju, dok se u odjeljenju I2 radilo po NPP za Jezičko-prevodilačku gimnaziju. Prema Uputstvu o organizaciji i realizaciji odgojno–obrazovnog rada u osnovnim i srednjim školama u školskoj 2020/2021. godini koje je izdalo Ministarstvo za obrazovanje, nauku, kulturu i sport HNK-a nastavni proces u Drugoj gimnazije Mostar u prvom polugodištu realizovao se po modelu 15+. U odjeljenjima u kojima ima 15 i manje učenika svi učenici su po 5 časova nastave imali u zgradi škole. Šesti i sedmi čas se realizovao putem e-platforme u periodu od 17,00 do 18,00 sati. Učenici čiji su se roditelji izjasnili (3 učenika) za online metod pohađanja nastave, nastavne materijale su dobivali u skladu s prethodno uvtrđenim dogovorom s nastavnicima u terminima dnevnih konsultacija. 
Broj učenika s pozitivnom ocjenom na kraju I (prvog) polugodišta je 204 učenika što u procentu iznosi 94 % .Odličan uspjeh postiglo je 110 učenika ili 50,69%, vrlo dobar 84 ili 38,71% i sa uspjehom dobar je 10 učenika ili 4,61% učenika. Sa nedovoljnim uspjehom je 10 učenika ili 4,61% . U odnosu na isti period prošle školske godine procenat prolaznosti je bolji za 5,43% .Najbolji uspjeh je u IV razredu gdje je prolaznost 97,22% dok je najlošiji u drugom razreda gdje je prolaznost 90,91%.
Prosječna ocjena općeg uspjeha je 4,27 i bolja je za 0,25 u odnosu na prošlu školsku godinu.
Najveća prosječna ocjena općeg uspjeha je u IV razredu 4,49 a najniža u trećem 3,98. Po odjeljenjima najveća prosječna ocjena od 4,80 je u odjeljenju I4 a najniža od 3,33 u odjeljenju III2. Primjerno vladanje ima 216 učenika a dobro jedan učenik.U prvom polugodišta učenici su napravili 5540 izostanka sa nastave Prosječno 26 izostanaka po učeniku.
U nadi da će se epidemiološka situacija normalizirati i omogućiti normalan nastavni proces, nastavljamo drugo polugodište, poštujući zadane mjere i primjenjujći isti model nastave kao i u prvom polugodištu koji su se pokazao izuzetno efikasnim. Svim učesnicima u nastavnom procesu želimo zdravo i uspješno drugo polugodište.