PONOS BOSNE I HERCEGOVINE
Objavljeno: 28. maj 2022. | Pogledano: 304 puta

Naš profesor Anes Hadžiomerović i tim CERIT koji čine i naši učenici Lejla Nuhić, Merjem Pajić i Anis Kazazić te Armin Đidelija bivši učenik dobitnici su Večernjakovog pečata u kategoriji Ponos Bosne i Hercegovine.

Dobitnika u kategoriji Ponos Bosne i Hercegovine proglasio je izvršni direktor Večernjakova pečata Željko Andrijanić. A Ponos BiH je Tim CERIT - učenici iz Mostara, Stoca i Čapljine koji su zajedno osvojili prvo mjesto na Robotičkoj olimpijadi među 177 zemalja, unatoč tome što su bili bez novca, prostora...

Pečat je uime tima CERIT primio jedan od njihovih mentora, profesor Anes Hadžiomerović koji je u svom obraćanju istakao:

Čestitam svim nominovanim, kao i pobjednicima Večernjakova pečata u svim kategorijama. Zahvaljujemo se i zaista smo iznenađeni prije svega na kandidaturi kada smo saznali, a posebno sada na pobjedi. Ovim putem se zahvaljujemo svima koji su za nas glasali i podržali nas na bilo koji način tokom našeg takmičenja na Međunarodnoj robotičkoj olimpijadi.

Bez obzira koliko bi neko od nas pojedinaca htio da prisvoji ovo priznanje i nagradu koju smo osvojili, to je prosto nemoguće. Ovaj rezultat smo postigli timskim i predanim radom.

Mi nismo ni svjesni kakvu zlatnu omladinu imamo. Pogledajte samo kakav su rezultat postigli na jednom ovakvom Međunarodnom takmičenju kad smo radili pod istim uslovima, ali ne i u istim.

Zašto ovo kažem, pa iz razloga što je svaka zemlja mogla raditi sa istim robotičkim kitom i samo smo te djelove i opremu smjeli koristiti na takmičenju, dok s druge strane na primjer mi smo radili u maloj prostoji na Bulevaru ovdje u Mostaru od nekih 30ak kvadrata, dok naše kolege s kojim smo bili u alijansi iz tima Kazahstan radili u 300 kvadrata sa najmodernijom i najsavremenijom opremom. Za izradu nekih dijelova trebalo nam je 6 dana po 11 sati, dok su to kolege iz Kazahstana radile za nekih 5-6 minuta.

Ali to nama nije predstavljalo prepreku jer nas je baš ta oskudica sa opremom i prostorom natjerala da budemo inovativniji i bolji od ostalih 177 zemalja učesnica, što je pokazao i rezultat.

Sistem obrazovanja u Bosni i Hercegovni nije loš, kao što vidite iz rezultata ove omladine, ali je opširan. Moramo pratiti tržište rada i šta je to IN u svijetu i razvijati obrazovanje u tom smjeru. Živimo u vremenu svakodnevnih inovacija koja se dešavaju dosta brže nego li je to bilo prije 50 ili 100 godina.

Ne mogu vam opisati koju žar i borbenost u ovoj mladoj ekipi. Radilo se tri mjeseca, čak i vikendima po 12 sati. Svjedoci smo da iz dana u dan naša omladina iz Bosne i Hercegovine ostvaruje izvanredne rezultate i zaista se isplati ulagati u našu mladost, i nadam se da će ostati u Bosnu i Hercegovini i nastaviti se razvijati s ciljem unaprijeđenja naše domovine.

Također, iskoristit ću ovu priliku da kažem s ponosom da smo i ove godine dobili poziv da predstavljamo Bosni i Hercegovinu na Međunarodnoj robotičkoj olimpijadi First Global Chalenge koja će se održati u Švicarskoj, u Ženevi od 13. do 16. oktobra.

Nadamo se da ćemo uspjeti naći sponzore, kako privatne kompanije tako i državne institucije koji će nas podržati da predstavljamo domovinu u najboljem mogućem svjetlu.

Hvala još jednom u ime robotičkih reprezentativaca Bosne i Hercegovine okupljenih oko CERIT-a.

 

Uz mentora Hadžiomerovića, Večernjakovom pečatu su prisustvovali i ostali članovi Tima CERIT: Deni Ajanić, Armin Đidelija, Lejla Nuhić, Luka Jurković, Merjema Pajić, Fatima Sidran, Marko Masnić, Anis Kazazić. Istaknimo kako su ovi mladi iz BiH bez novca i prostora izradili četiri robota i s njima osvojili planet. Osmislili su i niz projekata.

Do novih pobjeda! Za Bosnu i Hercegovinu!