Posjeta restoranu "Romanca" i turističkoj agenciji "Almira" u organizaciji Francuskog instituta u Bosni i Hercegovini
Objavljeno: 6. mar 2023. | Pogledano: 171 puta

U ponedjeljak  6.3. 2023. godine  deset učenika prvih i drugih razreda filološkog i jezičko-prevodilačkog smjera naše škole, zajedno sa učenicima Gimnazije Mostar i Srednje ekonomske škole Joze Martinovića, bili su u posjeti  restoranu  „Romanca” i agenciji /hotelu  „Almira ”. Posjetu je organizovao  Francuski  institut u Mostaru.

Cilj ovih posjeta je upoznavanje naših učenika sa osobama koje u svom poslu koriste francuski jezik, kako bi na taj način uvidjeli važnost učenja istog i mogućnosti koje im se pružaju nakon završene srednje škole.

U restoranu  „Romanca” učenici su imali priliku upoznati  bivšeg stipendistu  vlade  Francuske, gospodina Marija Čule, koji je master studije završio u Francuskoj (Bordeaux) , a danas to znanje primjenjuje u oblasti vinogradarstva i ugostiteljstva.Gospodin Čule je na zanimljiv način prezentovao svoja iskustva sa master studija, a učenici su dobili priliku da saznaju više o francuskim programima stipendiranja i studiranja u inostranstvu.

U turističkoj agenciji / hotelu  „Almira” gospođa Almira Grčić je učenike upoznala da agencija svake  sezone angažuje vodiče sa znanjem francuskog jezika, ali i za ostale djelatnosti u oblasti turizma i ugostiteljstva, te se velikodušno ponudila da na osnovu svog dugogodišnjeg iskustva u oblasti turizma, pomogne svim zainteresovanim učenicima koji imaju želju sezonski raditi kao turistički vodiči u našem gradu.