RAZMJENA S GIMNAZIJOM SAINT - EXUPÉRY (FRANCUSKA)
Objavljeno: 13. nov 2022. | Pogledano: 186 puta

Profesorice naše škole Indira Maksumić i Nejra Mušić bile su u petodnevnoj posjeti francuskom gradu Terrasson-Lavilledieu (regija Dordogne na zapadu Francuske) u sastavu delegacije iz Mostara, a sve u okviru projekta „Povratak francuskog jezika u obrazovne sisteme zemalja Zapadnog Balkana". Pokrovitelj ovog projekta je Francuska ambasada u BiH.

Tokom posjete obrazovnim institucijama u ovoj regiji, naše profesorice su uspostavile bliže kontakte s članovima Nastavničkog vijeća i uprave Gimnazije Saint – Exupéry s kojom će naša škola sarađivati na programu školske razmjene.

Osim svih pitanja koja se tiču same razmjene (broj uključenih učenika, odabir, teme za zajednički rad, vrijeme obje posjete, organizacija i detalji boravka u obje države, i sl.), profesorice Maksumić i Mušić su iskoristile posjetu kao priliku za razmjenu iskustava s francuskim kolegama i za razgovor s francuskim učenicima oko svih pitanja koje savremeno doba postavlja pred nas (evropske vrijednosti, dvopredmetna nastava na engleskom jeziku, prilagođavanje NPP savremenom društvu, uvođenje inovacija u nastavu, teatar i brojne druge teme).

Posjeta je bila prilika da se kroz kratku prezentaciju predstavi Druga gimnazija Mostar kroz aktivnosti učenika i profesora. Interesantno je spomenuti da su naši francuski domaćini posebno važnim ocijenili raznovrsnost i aktuelnost NPP koje naša škola nudi, kao i segment vannastavnih aktivnosti i takmičenja.

Tokom posjete, domaćini su upoznali našu delegaciju s kulturno-historijskim spomenicima i privrednim resursima regije Dordogne koja mnoge svoje vrijednosti temelji, kao i naša zemlja, na turizmu, vinogradarstvu, zdravoj i ukusnoj prehrani i sl.

Na obostranu radost i zadovoljstvo predstavnika ove dvije gimnazije, dogovoren je okvirni plan razmjene učenika u periodu maj-oktobar 2023. godine.