Sajam srednjih škola Mostovi prijateljstva 2016
Objavljeno: 24. nov 2016. | Pogledano: 1232 puta
Vijeće mladih Grada Mostara u partnerstvu s Gradom Mostarom i Ministarstvom obrazovanja, nauke, kulture i sporta HNK/Ž-e, u saradnji s Pedagoškim zavodom, Zavodom za školstvo, srednjim i osnovnim školama, Privrednom/Gospodarskom komorom Grada Mostara, u sklopu obilježavanja međunarodnog Dana tolerancije, tradicionalno je i ove školske godine organizovalo Sajam srednjih škola.
U Sajamskim aktivnostima sudjelovao je veliki broj učenika osnovnih i  srednjih škola sa područja Grada, njihovi nastavnici, profesori, pedagozi i direktori srednjih škola, Zavod za školstvo i Pedagoški zavod, dekanica i osoblje Pravnog fakulteta Univerziteta Džemal Bijedić, dekanica i osoblje Pravnog fakulteta Sveučilišta u Mostaru, studenti pravnih fakulteta iz Mostara, članovi Vijeća mladih Grada Mostara, Vijeća učenika srednjih škola Grada Mostara i Omladinskog kulturnog centra Abrašević.
      Aktivnosti Sajma srednjih škola Grada Mostara - Mostovi prijateljstva su se se održavale u vremenu od 8. do 21. novembra  2016. godine.
08.11. Priprema portfolio prezentacija na temu „Prevencija nasilja kroz njegovanje kulturno-povijesnog naslijeđa", održana je u vremenu od 10 do 14h u Kongresnoj dvorani u zgradi Vlade FBiH;
14.11. Priprema štandova, od 10 do 15h, Kongresna dvorana u zgradi Vlade FBiH
14.11. Prvi dan Europskog parlamenta mladih, u vremenu od 10 do 15h, svečano  otvaranje u prostorijama Koledža ujedinjenog svijeta;
15.11. Sajam srednjih škola Grada Mostara, u vremenu od 9 do 17h, Kongresna  dvorana u zgradi Vlade FBiH;
16.11. Europski parlament mladih-drugi dan, u vremenu od 10 do 14,30h, Pravni  fakultet Sveučilišta u Mostaru;
17.11. Kviz „Obrazovanje bez diskriminacije", u vremenu od 11 do 14 , prostorije Koledža ujedinjenog svijeta;
17.11. Party za srednjoškolce, OKC Abrašević;
21.11. Svečana ceremonija i izložba učeničkih radova, s početkom u 12h, u Kongresnoj dvorani u zgradi Vlade Federacije BiH.
    U sklopu Sajma srednjih škola - Mostovi prijateljstva 2016, mješoviti timovi učenika iz srednjih škola sa srodnim  zanimanjima/smjerovima, a jezično različitih nastavnih planova i programa, te učenici osnovnih škola jezično različitih nastavnih planova i programa, uz pomoć svojih pedagoga, istraživali sa na temu "Prevencija nasilja kroz njegovanje kulturno-historijskog naslijeđa". Učenički timovi su rezultate svog rada predstavili na portfolio prezentacijama koje su biti izložene na svečanoj ceremoniji 21.11.2016.g. U timu u kojoj je bila Druga gimnazija Mostar bile su Gimnazija fra Grga Martić, Centar Los Rosales i OŠ Cim. Tim je za istraživanje i izradu portfolija odabrao Muzički centar Pavarotti iz razloga kako je upravo MC Pavarotti pravi praktični primjer širenja mira i tolerancije, usudili bismo se reći mjesto spajanja nespojivog. Naše učenice Edina Voloder i Harisa Bojčić zajedno sa pedagogicom Zibicom Šuta, uspješno su bile dio ove manifestacije.
    U utorak, 15.11.2016.g. na Sajmu srednjih škola Grada Mostara, u Kongresnoj dvorani u zgradi Vlade Federacije BiH, sve srednje škole sa područja Grada Mostara /19 javnih i 3 privatne/, su se predstavile s informacijama o školskim zanimanjima, projektima i vannastavnim aktivnostima, koristeći štandove predviđene za tu svrhu. Učenici završnih razreda mostarskih osnovnih škola, u pratnji nastavnika imali su priliku  posjetiti štandove srednjih škola te se informirati o ponudi Grada Mostara kada je u pitanju srednje obrazovanje. U uređenju  i izgledu štanda Druge gimnazije Mostar učestovala je profesorica Dženana Pekušić  i  učenički tim u kojem su bili Šejla Čampara,  Arif Špago, Anela Pobrić, Habiba Ačkar, Enes Delalić, Hamza Obradović i Admir Merdžo.
     Ove godine je organizovan i  Evropski parlament mladih Mostara u sklopu Sajma srednjih škola. Cilj organizacije Evropskog  parlamenta je promocija demokratskih vrijednosti. Regionalni forum je događaj koji je predstavljao simulaciju rada Evropskog parlamenta u organizaciji Vijeća mladih Grada Mostara. Održavanje Foruma je realizovano kroz dvodnevne aktivnosti. 14.11.2016. godine je upriličeno je  svečano otvaranje u prostorijama Koledža ujedinjenog svijeta, na kojem je sudjelovalo 40 mostarskih srednjoškolaca. Srednjoškolci su bili raspoređeni u četiri odbora i radili na pripremi rezolucija.16.11.2016.g. realizovana je druga faza Evropskog parlamenta, na kojoj su učenici nastupili kao zastupnici, a održala se se u amfiteatru Pravnog fakulteta Sveučilišta u Mostaru. Učesnice Evropskog parlamenta iz Druge gimnazije Mostar bile su Mostar Edina Voloder i Harisa Bojčić.
    Značajna sajamska aktivnost svakako je  i Kviz «Obrazovanje bez diskriminacije» u kome su sudjelovale srednje škole iz Hercegovačko-neretvanskog kantona  i Gimnazija Ljubuški. U svim srednjim školama su se održala školska takmičenja na ovu temu. Dva najbolja učenika iz svake škole su kao članovi mješovitih timova učestvovali na  finalnom Sajamskom kvizu, koji  se održao 17.11.  u Mostaru. U finalnom  kviz takmičenju Drugu gimnaziju Mostar predstavljale su  pobjednice školskog takmičenja Arnesa Omerika i Ajdina Aličić dok je u stručnom žiriju kao predstavnica učenika učestvovala Melika Jelovac.                                                                                                                                                                            Naše učenice Habiba Ačkar i Ajdina Aličić učestvovale su i  kao volonteri sajma, te su uzele učešće na Seminaru o volontiranju i aktivizmu.
          Hvala svima koji su se potrudili, a posebna pohvala učenicima koji su u najboljem svjetlu prezentovali našu školu.