Sretan Dan učitelja
Objavljeno: 5. okt 2020. | Pogledano: 321 puta
Cilj Svjetskog dana učitelja je mobilizirati podršku za nastavnike kako bi se osiguralo ispunjavanje potreba budućih generacija, obrazovanje podiglo na veću razinu a učitelji izvukli iz poluanonimnosti i dao im društveni značaj koji zaslužuju.
Međunarodni dan učitelja, 5 oktobar je dan kada se rad učitelja i nastavnika treba prepoznati kao jedan od najvažnijih za ukupan razvoj društva, te da se kao takav i cijeni pogotovo u uvjetima pandemije virusa Covid 19. Sjetimo se 17. marta i zatvaranja školskih objekata, zahvaljujući učiteljima škola ko obrazovana instiucija je nastavila sa radom i koristeći sve savremene oblike komunikacije uspjela organizirati i završiti proteklu školsku godinu. Odjednom je svako od učitelja morao biti educiran u IT tehnologijama a kako su to izveli to samo oni znaju, ali edukacija učenika nije prestajala ni jednog dana.
Uz čestitke za Međunarodni dan učitelja, podsjetimo i na jedan inspirativan tekst čiji je autor Reed Gillespie, dugogodišnji američki pedagog, posebno okupiran progresivnim obrazovanjem i modernijim modelima ocjenjivanja.

10 stvari koje izdvajaju odlične od dobrih učitelja
Uvijek je bilo zanimljivo raspravljati da li je ‘moj’ učitelj ili učiteljica bolja od ‘tvojeg’. Uvijek se oko tog pitanja vode i rasprave, ali kakogod ipak je to pogled iz ‘tvog ugla’. Zato je zanimljivo pročitati ove natuknice američkog pedagoga.
ŠTA IZDVAJA ODLIČNOG UČITELJA OD DOBROG UČITELJA?
Dobri učitelji predaju svoj predmet. Njihovi učenici dobro prolaze na ocjenjivanjima.
■ Odlični učitelji pripremaju svoje učenike za budućnost.
Dobri učitelji imaju visoka očekivanja od svojih učenika.
■ Odlični učitelji imaju visoka očekivanja za sebe.
Dobri učitelji su svjesni svog okruženja. Njihove učionice su dobro podmazani strojevi.
■ Odlični učitelji odabiru svoje bitke. Oni znaju da bi svaki učenik trebao biti tretiran pravedno, ali ne nužno jednako.
Dobri učitelji imaju učenike koji stvaraju.
■ Odlični učitelji prepoznaju odgovornost za ono što njihovi učenici proizvode.
Dobri učitelji razmišljaju o sebi i svom poslu.
■ Odlični učitelji se ugledaju na svoje kolege, administratore, čitaju knjige i članke da bi postali bolji. Najvažnije od svega, oni se okreću samima sebi u potrazi za odgovorima.
Dobri učitelji se trude poboljšati sami sebe.
■ Odlični učitelji motiviraju svoje kolege da bi postali bolji.
Dobri učitelji pružaju konzistentne povratne informacije.
■ Odlični učitelji posjeduju razvojni mentalitet i kontinuirano se trude.
Dobri učitelji stižu u školu na vrijeme i obavljaju sve svoje dužnosti i obaveze.
■ Odlični učitelji rade sve što je u njihovoj moći za svoje učenike i svoju školu. Oni nikada ne odustaju i nikada se ne osvrću na radno vrijeme.
Dobri učitelji uživaju poštovanje svojih učenika.
■ Odlične učitelje njihovi učenici vole.
Dobri učitelji poznaju svoje učenike.
■ Odlični učitelji poznaju svoje učenike bolje nego poznaju same sebe.