Takmičenje iz Bosanskog jezika za prve razrede
Objavljeno: 4. jun 2018. | Pogledano: 563 puta
Najbolje poznavanje standardnog jezika i književnosti na razini prvih razreda pokazale su: Ehlimana Ćesić, Armina Kukrica i Belma Ćatović.

16. aprila 2018. godine u organizaciji profesorice Jasmine Omerika organizirano je takmičenje iz Bosanskog jezika za učenike prvih razreda. Testiranju iz pravopisa, fonetike, teorije književnosti i historije književnosti pristupilo je 16 učenika a najbolje rezultate ostvarile su:
1. Ehlimana Ćesić
2. Armina Kukrica
3. Belma Ćatović

Takmičenje iz bosanskog jezika ima za cilj razvijanje spoznaje o značaju književnosti, standardnog jezika i jezičke kulture te potaći učenike na stjecanje trajnih znanja o maternjem jeziku. Ne smijemo zaboraviti da je problem nominacije bosanskog jezika i danas goruće političko pitanje i upravo se njegovim negiranjem i iskrivljavanjem osporava pravo na identitet svih onih koji svoj maternji jezik nazivaju bosanski. Borba za bosanski jezik traje još od ukidanja naziva „ bosanski jezik" internom naredbom Zemaljske vlade Bosne i Hercegovine od 4. X. 1907. godine u kojoj se izričito zahtijevalo da se "zemaljski jezik” ( Landessprache ) ima svuda službeno nazivati "srpsko-hrvatskim,” odnosno "hrvatsko-srpskim.”