Obavijesti za učenike i roditelje
Objavljeno: 1. sep 2020. | Pogledano: 1319 puta
Obavijesti za učenike i roditelje o početku školske 2020/2021.godine
Dragi učenici, poštovani roditelji učenika ovim putem Vas želimo obavjestiti da nova školska godina odlukom Ministarstva za obrazovanje, nauku , kulturu i sport HNK-a  počinje 07. septembra 2020.godine prema slijedećem rasporedu:

-U  7,30  sati učenici  IV razreda  ( odjeljenja IV1,IV2,IV3,IV4 )
-U  7,45  sati  učenici  III razreda  ( odjeljenja III1,III2,III3,III4)
-U  8,00  sati  učenici II razreda  ( odjeljenja II1,II2,II3 )
-U  8,15 sati  učenici  I razreda  ( odjeljenja I1, I2, I3 )

-Pri ulasku u Školu učenicima i zaposlenicima, svima koji ulaze u zgradu će se mjeriti  temperatura,  poslije čega se upućuju na ulazak na način da se dezinfikuje obuća u posebnoj posudi sa dezifinsijensom.
-Na ulazima će biti postavljeni i dozeri sa dezinficijensom za dezinfekciju ruka .
-U svakoj učionici i u toaletima biće postavljeni tečni sapun i papirnati ubrusi kao i kante sa poklopcem za otpad.
-Obavezno je nošenje maski za učenike pri ulasku i izlasku iz škole i u holovima škole. U učionici za vrijeme trajanja časa učenici nisu obavezni nositi masku  ali su obavezni održavati međusobni razmak.
-Ulazak u školu i mjerenje temparature za učenike  počinjače  25 minuta  prije početka  njihovog  prvog  časa .
-Pri ulasku i izlasku iz Škole održavati međusobni razmak (najmanje 1,5m ),
-Obavezno će biti nošenje vizira za nastavnike u učionicama, a maski u ostalim prostorijama škole.
-Dežurne nastavnici  će voditi  računa o pridržavanju navedenih mjera na ulazu u Školu, u hodnicima i zajedničkim prostorijama, a svi nastavnici su zaduženi da vode računa o pridržavanju i provođenju mjera u učionicama,

-Učenici  će prvi dan nastave, imatu nastavu u trajanju od  3  časa po 30 minuta.
Tom prilikom razrednik će upoznati učenike sa planom organizacije  nastave u školi , dati  im raspored časova, upoznati ih s modalitetima rada, Kriznim planom pripravnosti škole i pružiti sve ostale bitne informacije izdate od strane Ministarsva obrazovanja, nauke kulture i sporta HNK-a i  Zavoda za  javno zdravstvo HNK-a vezanim za zaštitu  od corona virusa u školskoj sredini.

- Nastava će se realizovati po skraćenom rasporedu, časovi  će trajati  po 30 minuta a mali odmori po 5 minuta .
- Maksimalan broj učenika u grupi je 15. U odjeljenjima u kojima nije moguće ispoštovati maksimalno dozvoljeni broj učenika, nastava će se izvoditi po modelu  15+_ .
-U odjeljenjima u kojima nije moguće ispoštovati maksimalno dozvoljeni broj učenika, razrednici  će napraviti raspored naizmjeničnog pohađanja online nastave i redovne nastave.
- Maksimalan dnevni broj školskih časova je  5.
- Nastavni proces odvijat će se kao učionička, ne kabinetska nastava.
- Maksimalno vrijeme boravka za učenike škole  je 3 sata, uključujući odmore.
- Nastavnici su obavezni materijale, koje su obrađivali na času, postaviti na online platformu.
- Nakon ulaska u zgradu škole učenicima neće biti dozvoljeno napuštanje iste do kraja nastave izuzev u posebnim situacijama gdje to bude neophodno.

-Roditelji / staratelji djece koja spadaju u rizične grupe ili djece koja žive s osobama iz rizičnih grupa ili starijim osobama, rukovodiocima odgojno-obrazovnih institucija, ukoliko žele da njihovo dijete pohađa nastavu na daljinu, trebaju dostaviti izjavu prije početka nastave. Izjava vrijedi za prve dvije sedmice nastavnog procesa.

-Svi Individualni i roditeljski sastanci će se održavati putem telefona i video poziva, osim u vanrednim okolnostima
-Razrednici  II,III i IV razreda će utvrditi i termin prvog online roditeljskog sastanka , gdje će se roditeljima  dati sve potrebne informacije o radu Škole,  upoznati sa novim aktima i smjernicama koje je Ministarstvo obrazovanja, nauke,kulture i sporta  dostavilo školama.
-Prvi roditeljski sastanak za odjeljenja prvog ( I )  razreda biće organizovan u školi o čemu ćete biti obavješteni od strane odjeljenskog starješine

Molimo učenike, roditelje i zaposlenike da poštuju opšta propisana uputstva i daju svoj doprinos početku nastave.
Sve informacije, preporuke i izmjene u organizaciji rada javno ćemo objavljivati na web stranici škole i stranici na društvenoj mreži Facebook.                            Informacije možete dobiti  i na kontakt telefone i e-mail adrese škole kao i od odjeljenskih starješina.

Sretan nam početak nove školske godine!

Direktor Druge gimnazije Mostar  :                                                                                                                                                                                 Mr.sci.Ćamil Tabaković