Posjeta Muzeju Hercegovine
Objavljeno: 19. okt 2021. | Pogledano: 246 puta

Članovi Sekcije francuskog jezika i učenici IV1 odjeljenja u pratnji prof.Indire Maksumić posjetili su danas Spomen kuću Džemala Bijedića, jednu od sastavnica Muzeja Hercegovine.

Posjeta je upriličena kao jedna od pripremnih radnji za izradu vodiča Muzeja Hercegovine na francuskom jeziku, kog će naši učenici izraditi uz potporu Francuskog instituta u B i H i Muzeja Hercegovine u toku ove školske godine .

Direktor Muzeja Hercegovine g.Asim Krhan i viši kustosi i kustosi Muzeja Zlatko Zvonić, Edin Mulović i Elma Marić su s velikom pažnjom dočekali naše učenike i predstavi im na multidisciplinaran način arheološku i  etnografsku zbirku kao i spomen sobu Džemala Bijedića. Učenici su bili u prilici pogledati film o recentnoj prošlosti Mostara (1984-2004) kao i upoznati se  s arhitekturom i kulturom življenja na ovim prostorima u posljednja tri stoljeća (otomanski, austrougarski i jugoslovenski period) kroz ambijent Spomen kuće Džemala Bijedića.

Oduševljeni postavkama  učenici su iskoristili posjetu da naprave nekoliko fotografija i da kroz istraživanje putem dostupnih izvora, web i facebook stranica Muzeja Hercegovine započnu rad na vodiču. U narednom periodu planirane su i posjete drugim sastavnicima Muzeja.