POSJETA UČENIKA STAROM GRADU BLAGAJAKULI HERCEG STJEPANA KOSAČE
Objavljeno: 16. maj 2017. | Pogledano: 776 puta
Svake školske godine tokom mjeseca maja održava se "Sedmica mira” koja predstavlja određene koncepte kulture mira,proučavanja i kritičko razmišljanje.
Tom prigodom učenici naše škole su posjetili stari grad Blagaj, kulu Herceg-Stjepana Kosače. Posjetu su organizovali članovi ekološke sekicije i učenici drugog ( II5 ) razreda sa profesoricama Ernom Ćurić, Mirom Đajo-Begić i profesorom Harisom Ćorajevićem.
Kula Herceg-Stjepana Kosače je jedan od iznimno vrijednih nacionalnih spomenika Bosne i Hercegovine koji je danas u dosta dobrom stanju, a čija prošlost svjedoči o burnim događajima tih prostora. Kula je sagrađena na visokoj krškoj stijeni iznad naselja Blagaj, na nadmorskoj visini od 310m. Na prostoru kule profesor historije nam je upriličio čas u muzeju pod otvorenim nebom u kome svaki kamen krije neku priču, s posebnim akcentom na saradnji ljudi različitih vjera i nacionalnosti združenih u jednan cilj, opstati i živjeti u miru i slozi. Nakon izuzetno zanimljivog ćasa obišli smo svaki dio kule i uživali u veličanstvenom pogledu na blagajsku kotlinu. Imali smo priliku posmatrati raznolikosti flore i faune na ovom lokalitetu, uočavajući ljepote različitih vrsta. U razgovoru smo došli do zaključka da treba raditi na očuvanju biodiverziteta ekološke svijesti.